فرهنگ موتورسواری در تهران

فرهنگ موتورسواری

به اندازه موتورهایی که در تهران سر به فلک می‌گذارند. به همان میزان فرهنگ موتورسواری  آن چنان که باید و شاید در شهر ما جا نیافتاده است. همه روزه موتورهایی را در سطح شهر می‌بینیم که به طرز آزاردهنده‌ای در رفت و آمد بوده و بسیاری از مردم شاکی و معترض از طرز رانندگی آن‌ها هستند.

موتورهایی که در خط های ویژه در حرکت هستند و یا چراغ قرمز را رد می کنند و یا در پیاده روها در میان مردم ویراژ می‌دهند. که همه به این نشانه است که فرهنگ موتور‌سواری در میان رانندگان نهادینه نشده است. و از طرفی دیگر یکی از سریعترین و کم هزینه‌ترین وسیله نقلیه‌ها برای مردان است. در نتیجه راه فراری از آن‌ها نیست.

به دلیل کم هزینه بودن و پرسرعت بودن ، این وسیله نقلیه در شهر شلوغ و پرترافیکی مثل تهران از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار شده است. اما موتورسواری به طور کلی چند اصول دارد که رعایت کردن آن ها می‌تواند سهم به سزایی در نظم و انضباط شهر و یک فرهنگ موتورسواری خوب داشته باشد.

گواهینامه موتورسواری

اولین اصل برای جا به جایی یک وسیله نقلیه در سطح شهر و فرهنگ موتورسواری داشتن گواهینامه است. بدون گواهینامه، رانندگی با موتورسیکلت دیوانگی است. چرا که اگر تصادفی اتفاق بیافتد. مقصر صد در صد بوده و اگر این تصادف با عابر بوده و منجر به فوت شود، قتل عمد محسوب می‌شود. لذا رانندگان با گرفتن گواهینامه ضمن آشنایی با اصول اولیه قوانین رانندگی در شهر، خود را از گزند بسیاری از آسیب‌های جانی و مالی محفوظ می دارند.

کلاه کاسکت و کاهش صدمات

کوچک بودن این وسیله نقلیه، حرکات و مانورهای سریع آن در ورود به خیابان، تغییر مسیرهای متوالی و بدون علامت و ظاهر شدن ناگهانی در جلوی خودروها و عدم رویت به موقع موتورسواران توسط رانندگان سایر وسایل نقلیه، همه از عوامل عمده تصادفات با این وسیله  است. کلاه کاسکت برای موتور حکم کمربند را برای ماشین دارد. و می تواند از بسیاری از این خطرات جانی جلوگیری نماید. و امنیتِ مهمترین بخش بدن، یعنی سر راننده را تضمین کند.

احترام به قوانین

قوانین راهنمایی و رانندگی از برای بهتر شدن رفت و آمد شهروندان به وجود آمده‌اند. پس با رعایت کردن قوانین هم شهر بهتری خواهیم داشت و هم به دیگران و حقوق آن‌ها احترام می‌گذاریم. رفت و آمد در پیاده‌رو به این بهانه که از ترافیک فرار کنیم، به هیچ عنوان کار درستی نبود و بی احترامی به افراد پیاده‌رو است. و یا رد کردن چراغ قرمز به این بهانه که سریعتر به مقصد برسیم می‌تواند در یک لحظه هزینه‌های زیادی را روی دست راننده قرار دهد. رعایت این قوانین ساده و بسیاری دیگر، حجم عظمیمی از بی‌نظمی تهران را از بین خواهد برد.

بیمه و کاهش هزینه های مالی

بیمه دارای مزایای متفاوتی است که بیمه شده یا بیمه گذار بنا به شرایط، از پوششهای گوناگونی استفاده می کنند. بیمه بر گرفته از کلمه بیم به معنی ترس است.  ترس از بروز صدمات مالی و جانی که بیمه می تواند سهم عظیمی در جبران آن داشته باشد.

و در آخر، همان طور که گفته شد به وسیله دست می‌توانیم بسیاری از رانندگان را از وضعیت خود مطلع کنیم سایت اینفوگرافیک، در اینفوگرافی زیر به معرفی برخی از استانداردهای موجود در این زمینه پرداخته است. که دانستن آن خالی از لطف نخواهد بود.

فرهنگ موتورسواری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *